Ufuk Küçükali 6 Takipçi | 0 Takip

TRİPTRONİK, EASYTRONİK, SPEEDGEAR, MULTRONİK, YARI OTOMATİK VİTE

2009-10-19 09:35:00

 

TRİPTRONİK, EASYTRONİK, SPEEDGEAR, MULTRONİK, YARI OTOMATİK ŞANZIMAN NEDİR? VİTESLERİ NASIL KULLANMALISINIZ.

 


1 – OTOMATİK ŞANZIMAN + TRİPTRONİK

Aracınızın vites kolunda P, R, N, D, ( S, 1, 2 Bu pozisyonlardan herhangi biri ) +, - pozisyonları varsa; Aracınızda otomatik şanzıman vardır. Buna ilaveten +,- pozisyonlarıyla kumanda edilen TRİPTRONİK özelliği de konulmuştur.

Vites kolunu D pozisyonuna getirip sağa doğru iterseniz, TRİPTRONİK kullanıma geçersiniz. 

Bu konumda, vites kolunu öne ( + ) veya arkaya ( - ) iterek vitesi büyütür veya küçültürsünüz. Aracınızın şanzımanına manuel olarak kumanda etmiş olursunuz.


2 – MANUEL ŞANZIMAN + TRİPTRONİK

Aracınızın vites kolunda N, A veya E, R, +, - pozisyonları varsa; Aracınızda otomatik gibi davranan manuel şanzıman vardır. Aracınıza ilave edilen ( ECU ) Elektronik kontrol ünitesi sayesinde vitesler aracın hızına göre otomatik olarak değiştirilmektedir. ECU aynı zamanda aracın debriyaj sistemine de kumanda etmektedir.

Otomatik şanzımanlı araçlarda debriyaj görevi yapan tork konvektör, bu araçlarda yoktur.

Bunun yerine, ECU ile kumanda edilen, klasik debriyaj kiti ( Baskı, balata, debriyaj rulmanı, debriyaj baskı çatalı ve elektronik kumandalı debriyaj merkezleri ) vardır.

Kullanım sırasında, vites kolu ( A ) pozisyonunda iken; Freni bırakıp gaz pedalına bastığınız anda ECU gaz pedalından aldığı elektronik sinyali debriyaj kumanda sistemine gönderir, debriyaj kumanda sistemi de debriyaja basıp aracın vitese geçmesini sağlar. Yani sizin yerinize debriyaja basar.

( A ) pozisyonunda sürüşünüze devem ederken, durmanız gerektiğinde frene bastığınız anda yine ECU bu sefer fren pedalından aldığı elektronik sinyali debriyaj kumanda sistemine gönderir, debriyaj kumanda sistemi de debriyaja basarak motorun tekerleklere güç aktarmasını durdurur.

Aracı kullanırken, freni bırakıp gaz pedalına basana kadar geçen zamanda aracınızın boşta olduğunu unutmayınız. Bu durumda yokuştaysanız aracınızın geri gidip arkanızda ki araca vurması ihtimali vardır.

İlk zamanlarda biraz zorluk çekebilirsiniz, kullandıkça fren gaz geçişleriniz daha hızlanacaktır. Bunu dışında çok dik yokuşlarda üretici firmanın tavsiyesi el freni yardımıyla kalkış yapmanızdır. Asla sol ayağınızla frene basarken sağ ayağınızla da gaz vererek kalkış yapmayınız. Bu durumda debriyaj takımı hasarına sebep olursunuz.

Yeni nesil araçlarda sıklıkla kullanılmaya başlayan MANUEL + TRİPTRONİK Şanzımanın yokuşta geri kaçırma problemiyle ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda, aracın yokuşta geri kaymasını önleyen HİLL HOLDER sistem geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

HİLL HOLDER: Yokuş yukarı kalkışlar sırasında aracın kaymasını engelleyen bu sistem geri ve ileri viteste fren pedalından gaz pedalına geçerken 1,5, 2 sn. süreyle ek bir fren etkisi yapar. Bu etki yokuş aşağı kaymayı önlerken aracın daha güvenli ve konforlu olarak harekete geçmesini sağlar.

HAYATINIZIN,  HER KARESİNDE SAĞLIK, MUTLULUK VE BAŞARI DİLEKLERİMLE;

 

Eğitime başlamak ve ders programı yapmak için: 0 532 396 70 68 den arayabilir.                                      

 

E-mailime,( ukucukali@gmail.com veya ukucukali@hotmail.com  ) bilgi bırakabilirsiniz.

 

Web: http://www.ufukkucukali.com , http://ufukkucukali.blogcu.com  , http://direksiyondersi34.blogcu.com  ve http://direksiyonokulu.blogcu.com  adresimden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

İşletme Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Makine Teknik Mezunu

 

Milli Eğitim Bakanlığından Sertifikalı Direksiyon, Motor, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni

 

İleri ( Güvenli ve Ekonomik ) Sürüş Teknikleri  ve Satış Sonrası Hizmetler/Garanti Uzmanı

 

Kadıköy Kuşdili Sürücü Kursu / Ufuk KÜÇÜKALİ Direksiyon Akademisi Eğitim Uzmanı

 

Ufuk KÜÇÜKALİ

2426
0
0
Yorum Yaz