Ufuk Küçükali 6 Takipçi | 0 Takip

DERS NOTU OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLA İSTANBUL ŞEHİRİÇİ TRAFİĞİNDE D

2009-11-01 11:54:00


Otomatik, Otomatik vites, Otomatik Şanzıman, Otomatik araç, Otomatik kullanmak, Otomatik vitesli araç kullanmak, Otomatik araç kullanma teknikleri, Otomatik vitesli araçlarda yakıt tasarrufu, Otomatik vitesli araç sürmek, Otomatik vitesli araçlarda yakıt tüketimi ne kadardır.

 

OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANMA  EĞİTİM NOTLARI

 

Araca binildiğinde, ilk önce yapılması  gereken işlemler.

1-  Aracın kapısını sol elinizle açıp, sağ ayağınızla araca bininiz.

2-  Önce, oturduğununuz koltuğu ayarlayınız. Koltuğu ayarlamak için;

a-  Sol elinizle koltuk ayar mandalını tutup yukarı doğru çekiniz.

b-  Sağ elinizle de direksiyondan yardım alarak koltuğu ileri-geri hareket ettirmek suretiyle, koltuğunuzu aracı rahatlıkla kullanabileceğiniz bir konuma getiriniz. Ayar mandalını bırakınız.

3-  Aracın dikiz aynalarını ayarlayınız. Sağ elinizle iç ve sağ dikiz aynasını, sol elinizle de sol dikiz aynasını, arkadan gelen araçları ve  yolu iyice görebileceğiniz şekilde ayarlayınız.

4-   Emniyet kemerinizi takınız.

5-  Aracı çalıştıra bilmek için vitesi ( P ) pozisyonuna alınız.

( P ) ve ( N ) pozisyonu dışında aracınız çalışmaz.

Sağ ayağınızla fren pedalına basınız. Otomatik araçlarda, ilk çalıştırma esnasında gaz verilmesine gerek yoktur.

DİKKAT :Aracın vitesi, çalıştırma esnasında kesinlikle ( P ) pozisyonunda olmalıdır.

6- Aracı çalıştırmak için, kontak anahtarını saat dönüş yönünde çeviriniz, gösterge lambaları yanacaktır.

a-  Daha sonra aynı yönde anahtarı çevirince marşa basılır. Marşa basınız. Aracın motoru çalışsın yada çalışmasın 2-3 saniyeden fazla marşa basılı tutmayınız. Araç çalışmaz ise işlemi yeniden tekrarlayınız.

 

KALKIŞ YAPMAK İÇİN

Yukarıdaki işlemleri yerine getirdikten sonra

1-  Kalkış için sola sinyal veriniz.

2-  Aracın fren pedalına basılı durumdayken vites kolunu ( D ) pozisyonuna alınız.

Not : Eğer, vites kolunu ( P ) pozisyonundan çıkaramıyorsanız. Vites kolu ( P ) pozisyonundayken freni bırakıp tekrar basınız.

 Elfrenini indiriniz. Bu durumda sağ ayağınız fren pedalına basılı olmalıdır.

3-  Aynalardan yolu kontrol edin yol boş ve uygun ise kalkışınızı yapın, kalkmak için,

4-  Fren padalını yumuşak bir şekilde bırakın. Sağ ayağınızla gerektiği kadar  gaza basınız. İlk kalkışta fazla gaz vermekten kaçınınız.

5-  Kalkıştan sonra yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

6-  Yolun durumuna ve sizin gidişinize göre, vitesler otomatik olarak değişecektir. Sizin vitesle ilgili olarak yapmanız gereken bir şey yoktur.

 

SÜRUŞ ESNASINDA

1 - Trafik kurallarına uyunuz.

2 -Aynalardan yolu kontrol ediniz, duruş, kalkış ve dönüş sinyallerini veriniz.

3 -Trafiği tehlikeye düşürecek gereksiz ikaz ve işaretler yapmayınız.

4 -Gerektiğinde gazı artırın veya azaltın. Akan trafikte trafiğin hızına uymak gerektiğini unutmayınız. Ayrıca hızınıza uygun şerit seçiniz.

5 -Zorunlu haller (Sollama vb.) dışında yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

GERİ GiDERKEN

1 -Araçla geri gidilirken sağ sinyal lambası yakılır.

2 –Fren pedalına basınız. Aracın tam olarak haraketsiz kaldığından emin olunuz. Daha sonra aracın vites kolunu ( R ) pozisyonuna getiriniz. Bu durumda geri vites lambaları yanar.

3 -Sol eliniz ile direksiyonu üstten tutunuz, arkaya bakmak için sağ taraftan yanlızca başınızı çevirerek değil vücudunuzla beraber  geriye doğru dönünüz. Geri gitmek için freni yavaşça bırakınız.

4 -Gerekiyorsa gaz veriniz.

5 -Geri gidişinizi, aracın sağ arka köşesine bakarak ,sağ bankete paralel bir şekilde gazı çok az kullanarak  tamamlayınız.

6 -Araç durmadan kesinlikle öne bakmayınız. Araç tam olarak durduktan 1 - 2 saniye sonra öne dönünüz ve aracın vites kolunu ( N ) pozisyonuna alınız.

( U ) DÖNÜŞÜ YAPMAK İÇİN

1-  U dönüşü vites kolu ( D )  pozisyonundayken sola doğru yapılır.

2-  Aracınızı U dönüşü yapacağınız yolun  sağ tarafına iyice yanaştırınız.

Yolu kontrol ediniz,  direksiyonu tam sol yapınız ve freni bırakarak dönüşe başlayınız. Çok az gaz veriniz, dönüşün yarısına geldiğiniz de gaz kesin ve direksiyonu toplamaya başlayın dönüşünüzü tamamlayınız.

Yolun durumuna göre, yolunuza devam ediniz.

 

DURMAK İÇİN

1-  Durmak istediğiniz yere 15-20 metre mesafe kala sağ sinyalinizi veriniz.

Not : Şehirlerarası yollarda 150 -200 metre mesafe kala sinyal vermeniz gerekir.

2-  Aynalardan ( Özellikle iç dikiz aynasından ) aracın arkasını kontrol edip, trafiği aksatmayacak bir şekilde yolun sağına bankete, kaldırma veya bordür taşlarına paralel olarak iyice yanaşınız.

3-  Fren pedalına yumuşak bir şekilde basarak aracı durdurun.

 4 - Aracın vites kolunu ( N ) pozisyonuna alınız. Bu durumda freni bırakmayınız. Eğer, uzun süreli durulacaksa, el frenini çekip vites kolunu ( P ) pozisyonuna almak gerekir.

7 – ARACI EMNİYETE ALMA VE ARACI TERK ETMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

1-  Ayağınız fren pedalına basılı durumdayken, vites kolunu ( D ) pozisyonundan ( N ) pozisyonuna getiriniz. Vites kolu ( N ) pozisyonundayken el frenini, el freni bırakma düğmesine basmadan çekiniz.

2- Daha sonra,vites kolunu ( P ) pozisyonuna getiriniz. Fren pedalını bırakmadan, kontak anahtarını, açış yönünün tersi istikametine çevirip, aracınızı stop ettiriniz.

3-  En son fren pedalını bırakıp. Emniyet kemerinizi çıkarınız.

4-   Havanın veya aracın durumuna göre farları, silecekleri, camları,  radyo v.s açıksa kapatınız.

5-  Sağ elinizle aracın kapısını açıp, aralayınız. Aradan, aracın arkasından gelen başka araç veya kapının açılmasından kaynaklanabilecek bir tehlikenin olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra kapıyı açın ve araçtan inin, kapıyı kapatın. Aracınız ve kendi güvenliğiniz için, araçtan ayrılmadan önce mutlaka kapıları kilitleyiniz.

 

 

 

 

 

 

 

OTOMATİK VİTESLER

( P ) : Park. Bu pozisyonda şanzıman kilitilidir. Kullanım yeri : Park halinde dururken, uzun süreli beklemelerde, aracı ilk çalıştırmalarda kullanılır.

 ( R ) : Geri vites. Geri gitmek için kullanılır.

 ( N ) : Boş. Manuel araçlarda ki vites boşta pozisyonuyla aynıdır. Duraklamalarda kullanıla bilir. Araç hareket halindeyken bu pozisyona alınmamalıdır. Yetersiz yağlamadan dolayı şanzıman hasarlanır.

 ( D )  : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızına göre otomatik olarak vitesler değişir.

 ( D4 ) : Sürüş. ( D ) pozisyonuyla aynıdır. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızına göre otomatik olarak vitesler değişir.

 ( D3 veya 3 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.100 km. ye kadar kullanılmalıdır. Şehiriçi kullanım bu pozisyonda olabilir.

 ( 2 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.60 km. ye kadar kullanılmalıdır. Bu km. ye kadar düşük hızlarda  kullanım bu pozisyonda olabilir. Şanzımanın bu pozisyonda geri kayma kilidi vardır. Dik yokuşlarda geri kaymayı önler.

 ( 1 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.30 km. ye kadar kullanılmalıdır. Bu km. ye kadar düşük hızlarda  kullanım bu pozisyonda olabilir. Şanzımanın bu pozisyonda geri kayma kilidi vardır. Dik yokuşlarda geri kaymayı önler.

 ( S veya O ) : Speed, Overdirive. Hızlı kullanım veya Spor kullanım. Bu butonlar devredeyken aracın normal vites değiştirme, devir aralığı yükselir. Hızlanma ve akselerasyon artar. Yakıt sarfiyatı maksimuma çıkar.

 ( KAR BUTONU ) Kaymayı önleme. Aracın devirsiz kalkmasını sağlar. Karlı, buzlu, yağmurlu ve kaygan zeminde kalkış için kullanılır.

HAYATINIZIN,  HER KARESİNDE SAĞLIK, MUTLULUK VE BAŞARI DİLEKLERİMLE;

 

Eğitime başlamak ve ders programı yapmak için: 0 532 396 70 68 den arayabilir.                                      

 

E-mailime,( ukucukali@gmail.com veya ukucukali@hotmail.com  ) bilgi bırakabilirsiniz.

 

Web: http://www.ufukkucukali.com , http://ufukkucukali.blogcu.com  , http://direksiyondersi34.blogcu.com  ve http://direksiyonokulu.blogcu.com  adresimden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

İşletme Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Makine Teknik Mezunu

Milli Eğitim Bakanlığı’ ndan Sertifikalı Direksiyon, Motor, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni

İleri ( Güvenli ve Ekonomik ) Sürüş Teknikleri  ve Satış Sonrası Hizmetler/Garanti Uzmanı

Kadıköy Kuşdili Sürücü Kursu / Ufuk KÜÇÜKALİ Direksiyon Akademisi Eğitim Uzmanı

 

Ufuk KÜÇÜKALİ

 

 

1932
0
0
Yorum Yaz