Ufuk Küçükali 6 Takipçi | 0 Takip

DERS NOTU DİREKSİYON TUTUŞ VE KULLANMA TEKNİĞİ TEMEL DİREKSİYON

2009-11-01 12:07:00

                             

TEMEL DİREKSİYON EĞİTİM NOTLARI DİREKSİYON TUTUŞ VE KULLANMA TEKNİĞİ
DİREKSİYON DERSLERİNDE KALİTE, GÜVEN VE BAŞARININ MARKASI
Ufuk KÜÇÜKALİ Direksiyon Akademisi

Arkadaşlar Aşağıda ki adresten Park etmenin püf noktaları isimli TRT HABER Kanalının Ufuk Küçükali' yle yaptığı haberin videosunu izleye bilirsiniz.

http://www.izlesene.com/video/trt-haber-park-etmenin-puf-noktalari-ufuk-kucukali/2797363

 

 DİREKSİYON TUTMA TEKNİĞİ VE DÜZ YOLDA İLERİ GİTME

İyi araç kullanmak direksiyon hakimiyetinden başlar. Araca hakim olmak için direksiyonu nasıl tutmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? İdeal bir direksiyon tutuşu sağlamak için, direksiyona olan uzaklığımızı da iyi ayarlamalıyız. Direksiyon hakimiyeti için koltuğun doğru ayarlanması çok önemlidir. Yani, koltuğu direksiyona olması gereken en uygun mesafeye ayarlamalıyız.

 
Koltuğun pedallarla ilgili ayarının doğru yapıldığını varsayarsak. Koltuğunuza yaslanın ve kolunuzu direksiyonun saat 12 noktasına doğru uzatınız. Bu durumda bileğiniz direksiyonun saat 12 noktasına değiyorsa mesafe ayarınız tamdır. Bileğiniz daha ilerde veya daha geride kalıyorsa, koltuk arkalığını geriye veya ileriye doğru hareket ettirerek ideal ölçüye göre ayarlayınız. 


 
Kollarımız direksiyonu tutarken, dirseklerden ne çok kırılmış ne de düz pozisyonda olmalıdır. Direksiyonu tutma pozisyonunda, dirseklerimizin açısı yaklaşık olarak 135 derece olmalıdır. Bu en ideal tutuş açısıdır.


 
1 – Direksiyon iki elle tutulur. Unutmayın! Acemiler direksiyonu tek elle tutar.

2 – Direksiyon simidini, 12 saat diliminin olduğu bir saat olarak düşününüz.

3 – Araç düz yolda saat 12 yönünde gider.

4 – Aracın direksiyonunu sol elinizle saat 9 noktasından, ( saat 8 ile 10 Aralığında ) sağ elinizle de 3 noktasından ( saat 2 ile 4 Aralığında ) tutunuz.

5 – Ellerinizi, avuç içleriniz 9 ve 3 noktasında gelecek şekilde direksiyonun üstüne koyunuz. Dört parmağınızı direksiyonun altına doğru kıvırınız. Başparmaklarınız direksiyon simidine paralel yukarıya doğru uzatınız. Bu şekilde direksiyonu hafifçe tutunuz. Direksiyonu sadece tutun, sıkmayınız. Direksiyon teknik olarak bu şekilde tutulmalıdır.   


 
Direksiyonu kesinlikle üst ( 12)  ve alt ( 6 ) kısımlarından tutmayınız. Direksiyonu üstten tutarak aracınızı kullanırsanız, herhangi bir nedenden dolayı, hava yastığının açılması durumunda, ilk olarak kolunuzun kırılacağını unutmayınız. Yine alt kısımdan tutma durumunda da aracınızda istem dışı ( Aracın hızlıyken birden bire kasise düşmesi,  lastik patlaması gibi ) ani bir direksiyon hareketinde bileğinizin kırılma ihtimalini de göz önünde bulundurunuz.

SAĞA SOLA DÖNÜŞLER
Sağa dönüşlerde direksiyonun ilk 180 derecelik dönüş hareketi sol elle başlar. Sola dönüşlerde ise direksiyonun ilk 180 derecelik dönüş hareketi sağ elle başlar.

SOLA ŞERİDE GEÇME SOLA ŞERİT DEĞİŞTİRME
Şehiriçinde düz yolda 50km ve altında ki hızlarda şerit değiştirirken, sol şeride geçmek için direksiyonu saat 11 pozisyonuna kadar çeviriniz. Daha fazla değil. Aracınız sol şeride geçmeye başlar. Aracın üçte ikisi şeride girdiğinde direksiyonun tekrar 12 pozisyonuna getiriniz. Eğer, saat 11 pozisyonunda aracınızın tamamen sol şeride girmesini beklerseniz, aracınız sola doğru şeritten çıkar. Şerit ihlali yapmak asli kusurdur, herhangi bir durumda suçlu siz olursunuz.

 Aracınızın hızı arttıkça şerit değiştirmek için direksiyon döndürme dereceniz daha azalmalıdır. Yani 50 km. hızda direksiyonu saat 11 ( 5 dakikalık açı ) pozisyonuna getirirken, hızınız 90 km. olduğunda şerit değiştirmek için direksiyon döndürme dereceniz 2,5 dakikalık bir açı olmalıdır.

Not: Verilen değerler,  normal şartlar içindir. 


 SAĞ ŞERİDE GEÇME SAĞA ŞERİT DEĞİŞTİRME
Şehiriçinde düz yolda 50km ve altında ki hızlarda şerit değiştirirken, sağ şeride geçmek için direksiyonu saat 1 pozisyonuna kadar çeviriniz. Daha fazla değil. Aracınız sağ şeride geçmeye başlar. Aracın üçte ikisi şeride girdiğinde direksiyonun tekrar 12 pozisyonuna getiriniz. Eğer, saat 1 pozisyonunda aracınızın tamamen sağ şeride girmesini beklerseniz, aracınız sağa doğru şeritten çıkar. Şerit ihlali yapmak asli kusurdur. Aracınızı hep iki şerit çizgisinin arasında sürünüz. Dönüşler ve şerit değiştirmeler dışında, düz giderken kesinlikle şeridiniz de kalınız. Mutlaka bir şerdiniz olsun.

TRT HABER

PARK TEKNİKLERİ UZMANI UFUK KÜÇÜKALİ

İşte Park Etmenin Püf Noktaları

Aracınızı park etmek sizin için bir kabusa mı dönüşüyor?

İşte uzmanından hızlı ve doğru park etmenin püf noktaları...

Yayına Giriş: 03.11.2010 19:44:52

Güncelleme: 03.11.2010 20:59:45


İngiltere’ de yapılan bir araştırma park yeri bulmanın ve park etmenin günde 25 dakikamızı aldığını ortaya koydu. Bu süre ömrümüzün yaklaşık bir yılı demek... Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çoğu sürücü aracını park ederken büyük sıkıntı yaşıyor.

"Gerçekten otomobilinizi hızlı ve doğru park etmek zor mu?" sorusuna yanıt veren Park Tekniği Uzmanı Ufuk Küçükali "Park etmek çok zor değil. Yeter ki tekniğini uygun olarak yapılsın. Güven çok önemli. Ben bu işi yapabilirim desinler. Arabalarını iyi tanısınlar" dedi.

Doğru park etme yöntemleriyle ilgili Küçükali şu bilgileri verdi:
"Park edeceğimiz yeri geçince ikinci aracı sağ camımızın içine alıyoruz. Ondan sonra direksiyonumuzu tam sol yapıyoruz. İleriye doğru gidiyoruz. Nereye kadar gideceğiz. Bizim aracın sağ arka köşesi yandaki aracın arka köşesine denk gelene kadar gidiyoruz. Sağ aynamızdan da 2.aracın plakasını görmeye başlıyoruz. Burada durup geri vitese takıp tam sağ yapıyoruz. İki araç arasında paralel olunca parkı tamamlıyoruz."

Doğru park etme yakıt tasarrufu açısından da önemli...

Küçükali, "Genelde sürücüler araçlarını önden park ederler. Daha sonra park yerinden çıkmak için fazladan vakit harcarlar. Soğuk motorlarda yakıt sarfiyatı daha yüksek olacağından; Böyle bir durumda, yakıt sarfiyatı da gereksiz yere çoğalır." şeklinde konuştu.

Eğitime başlamak ve ders programı yapmak için: 0 532 396 70 68 den arayabilir.                                      

 

E-mailime,( ukucukali@gmail.com veya ukucukali@hotmail.com  ) bilgi bırakabilirsiniz.

 

Web: http://www.ufukkucukali.com , http://ufukkucukali.blogcu.com  , http://direksiyondersi34.blogcu.com  ve http://direksiyonokulu.blogcu.com  adresimden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

HAYATINIZIN,  HER KARESİNDE SAĞLIK, MUTLULUK VE BAŞARI DİLEKLERİMLE;

 

İşletme Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Makine Teknik Mezunu

 

Milli Eğitim Bakanlığından Sertifikalı Direksiyon, Motor, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni

 

İleri, Güvenli, Ekonomik Sürüş, Park Teknikleri  ve Satış Sonrası Hizmetler/Garanti Uzmanı

 

Kadıköy Kuşdili Sürücü Kursu / Ufuk KÜÇÜKALİ Direksiyon Akademisi Eğitim Uzmanı

 

Türkiye’ nin ilk Direksiyon ve Trafik Eğitim Kochu

 

Ufuk KÜÇÜKALİ

 

DİKKAT YASAL UYARI: Site de yayınlanan yazıların bütün hakları Ufuk Küçükali adına saklıdır.Telif hakkı kanunlarına göre yazıların bir kısmını veya tamamını kaynak göstermeden izinsiz kopyalamak, yayınlamak ve sitelerde kullanmak yasal olarak suçtur. İzin almak ve link vererek yazıları kullanmak için arayabilirsiniz. Kuşdili Sürücü Kursu / Ufuk Küçükali Direksiyon Akademisi 1996

 

 

 

 

 

75600
0
0
Yorum Yaz