Ufuk Küçükali 6 Takipçi | 0 Takip

DERS NOTU DİREKSİYON SINAVINDA NASIL ARAÇ KULLANMALISINIZ ? DİRE

2009-10-19 07:55:00

DİREKSİYON SINAVINA YÖNELİK % 100 BAŞARI GARANTİLİ ÖZEL DİREKSİYON DERSİ ÖZELLİKLE SINAV GÜZERGAHINDA ARAÇ KULLANMA EĞİTİMLERİ

 

Uzm. Dir. Öğr. UFUK KÜÇÜKALİ: 0 532 396 70 68

 

1995 YILINDAN BERİ DİREKSİYON SINAVLARINDA GÖREV YAPMIŞ OLAN VE HALEN AKTİF OLARAK KADIKÖY MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN UFUK KÜÇÜKALİ’ DEN DİREKSİYON DERSİ ALARAK SINAVI % 100 BAŞARIYA DÖNÜŞTÜREBİLİRSİNİZ.

 

DİREKSİYON DERSLERİNDE KALİTE, GÜVEN VE BAŞARININ MARKASI  

Ufuk Küçükali Direksiyon Akademisi ( UKADA)

 

Direksiyon sınavı, hayatınızın önemli kilometre taşlarından biridir. Uzun yıllar sonra bile bu konudan bahsederken yaşadığınız stresi değil, başarıyı hatırlamak ve doğru bilgilerle donanmış bir durumda sınava girip nasıl başarılı olduğunuzu anlatmak sizin elinizde. İşi şansa bırakarak, kötü sürprizlerle karşılaşmayın.

 

Bunun için yapmanız gereken, aldığınız kısıtlı eğitimle sınava girmemektir. Sınavda başarısız olma durumunda ekstra zahmet çekersiniz. Yeniden sınava girme, sınav yerine gitme, izin alma v.b gibi. Bunun yanında yine fazladan vaktinizi ve nakdinizi harcarsınız. Bu arada ehliyete de acil ihtiyacınız varsa; bu sürede en az 30 gün sonraya kalır.

 

Arkadaşlar; Özellikle, araç kullanmak gibi ömrünüz boyunca ihtiyaç duyacağınız bir konuda, sıradan sürücülerden değil, bu işin eğitimini almış profesyonel direksiyon öğretmenlerinden biri olan, Ufuk Küçükali’ den eğitim alarak, hayatınızda ki bu önemli olayı başarıyla sonuçlandırmış olursunuz.

 

DİREKSİYON SINAVI EĞİTİMİ SEVİYESİ

1 - BEGINNER / BAŞLANGIÇ  ( DİREKSİYON SINAVINA HAZIRLIK )SEVİYESİ DİREKSİYON EĞİTİMİ 

 

EĞİTİM ARACI

Başlangıç ( Direksiyon Sınavına Hazırlık ) seviyesinde, direksiyon dersleri özel donanımlı kendi aracımla yapılmaktadır. Aracımın Özellikleri;
MANUEL DÜZ VİTES 2010 MODEL HYUNDAI GETZ 1.5 VGT HY KLM. Klima, Yükseklik ayarlı Hidrolik direksiyon, Hava yastığı, elektrik kumandalı ön/arka camlar, elektrik kumandalı ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, aktif gergili emniyet kemerleri, Güneşin zararlı UV ışınlarından koruma ve emniyet sağlayan SolarMaster Cam filmi, Full fonksiyon alarm özellikleri yanında Tepe lambası, Sağ tarafta Noter onaylı tam fonksiyonlu çift emniyet pedalları olan ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ nden eğitim aracı onaylı aracımızla vermekteyiz.

 

KİMLER KATILA BİLİR

Başlangıç ( Direksiyon Sınavına Hazırlık ) seviyesi direksiyon eğitimine, Trafiğe sorunsuz, kendinden emin, kafasında soru işareti kalmadan, kendine, sevdiklerine ve başkalarına zarar vermeden çıkmak isteyen, fiili olarak araç kullanma ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını daha fazla ertelemek istemeyen, sürücü ehliyetine sahip olmak için, bir sürücü kursuna kayıtlı, direksiyon sınavına hazırlanan öğrenciler katılabilir.

 

EĞİTİM SONUCUNDA

Başlangıç seviyesi direksiyon eğitimini tamamlayan öğrenciler; Araç sürme ile ilgili temel bilgilere sahip olur. Durmayı, kalkmayı ve dönüşleri genel olarak yapabilirler. Yoğun olmayan trafikte araç kullanabilirler. Sürücü kursları direksiyon sınavından geçebilecek seviyededirler.

 

DİREKSİYON DERSLERİ

1 – Bir ders kesintisiz 120 Dakikadır.

2 – Ders başlamadan önce öğrenciyle, ders günleri ve saatleri kararlaştırılır.

3 – Öğrenciye, direksiyon eğitim seviyesine göre hazırlanmış konulu ders programı verilir.

4 – Direksiyon dersleri, ders programına uygun olarak yapılmaktadır.

5 – Dersler, genellikle sınav güzergahında yapılmaktadır. ( İlk ders yoğun olmayan yollardadır.)

6 – Programa uygun olarak yapılan eğitimin, teorik ders notları öğrencilere verilmektedir.

7 – Direksiyon dersleri genel olarak, Kadıköy Kuşdili Sürücü Kursunda başlayıp yine aynı yerde biter.

8 – Öğrenciler, isterlerse adreslerinden alınıp, adreslerine bırakılır. ( Aşağıda belirtilen güzergahlar içinde olan öğrenciler için geçerlidir. )

9 – Güzergahlarımızın haricinde öğrencinin isteği üzerine adresinden alınması ve bırakılması durumunda 15 km. ye kadar ders ücretine 10.TL+ ( 15 km. den sonra her km. başına 60. Krş. ) yol ücreti eklenir.

 

İsteğiniz doğrultusunda, başlangıç seviyesinden sonra, derslere diğer seviyelerle devam edilir.

 

DİREKSİYON EĞİTİMİ SÜRELERİ

1 - Beginner / Başlangıç ( Direksiyon Sınavına Hazırlık ) seviyesi direksiyon eğitimi süresi 3 Ders ( 6 saat ) tir.

2 - Elementary / Temel seviye direksiyon eğitimi süresi 3 Ders ( 6 saat ) tir.

3 - Intermediate / Orta seviye direksiyon eğitimi süresi 5 Ders ( 10 saat ) tir.

4 - Advanced / İleri seviye direksiyon eğitimi süresi 5 Ders ( 10 saat ) tir.

 

Not: Öğrenmek kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Ders süreleri, tamamen tecrübelerden yola çıkılarak verilmiştir. Herkesin farklı becerileri olduğu gibi, algılama ve uygulamalarda da farklılıklar olabilir. Bu durumu, her zaman göz önünde bulundurunuz. Seviyelerin ders süreleri, öğrencinin kendi direksiyon seviyesine, trafik tecrübesine, daha önce az da olsa araç kullanıp kullanmadığı durumuna göre değişebilir.

 

DİREKSİYON EĞİTİMİ DERS SAAT ÜCRETİ

 Manuel ( Düz ) Vitesli araçla direksiyon eğitimi saat ücreti: 40. TL. Dır.

1 Ders 2 saattir. Bir ders ( Kesintisiz 120 Dakika ) ücreti: 80. TL. Dır.

Dikkat! Normalde Bir saat ders yapmıyoruz. Bir saat ders talebi durumunda ücret 50 TL. dir.


DİREKSİYON DERSİ MUHTEMEL ÇALIŞMA GÜZERGAHLARIMIZ

Ben, Kadıköy / Bostancı’ da ikamet ediyorum.
Öncelikle direksiyon sınavına gireceklerin sınav güzergahları, Kadıköy, Üsküdar,  Libadiye, Acıbadem, Kısıklı, Suadiye, Şaşkınbakkal, Bostancı, Göztepe, Caddebostan, Fener yolu, Fenerbahçe, Erenköy, Tüccarbaşı, Kuyubaşı, Kozyatağı, İçerenköy, Ataşehir, Kayışdağı, Bakkalköy, Yeditepe Üniversitesi, Küçükyalı, Maltepe, Fındıklı, ayrıca özellikle sizin araç kullanacağınız ve sınava gireceğiniz muhtemel yollar olacaktır.  

 

Eğitime başlamak ve ders programı yapmak için: 0 532 396 70 68 den arayabilir.                                      

 

E-mailime,( ukucukali@gmail.com veya ukucukali@hotmail.com  ) bilgi bırakabilirsiniz.

 

Web: http://www.ufukkucukali.com , http://ufukkucukali.blogcu.com  , http://direksiyondersi34.blogcu.com  ve http://direksiyonokulu.blogcu.com  adresimden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

DİREKSİYON SINAVINA GİRECEK OLAN ARKADAŞLAR SINAVDA BAŞARILI OLMANIN ANAHTARI OLAN, AŞAĞIDA Kİ DİREKSİYON SINAVI EĞİTİM NOTLARINI DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

 

TEMEL DİREKSİYON SINAVI EĞİTİM NOTLARI. MANUEL VİTESLİ ARAÇ KULLANMA.

DİREKSİYON DERSLERİNDE KALİTE, GÜVEN VE BAŞARININ MARKASI

Ufuk KÜÇÜKALİ DİREKSİYON AKADEMİSİ

 

 Direksiyon sınavına girecek arkadaşlar;

Direksiyon sınavları: Cumartesi ve pazar günleri sabah ve öğlen olmak üzere ikişer seansta yapılmaktadır. Hangi gün ve hangi seansta olduğunuzu kursunuzdan mutlaka öğreniniz.

 

Sabah seansı saat 08:00 ile 09:00 arasında başlamaktadır.

Öğlen seansı saat 12:00 ile 13:00 arasında başlamaktadır.

 

Arkadaşlar, sabah seansında saat 08:00 de öğlen seansında ise saat 12:00 de sınavın yapılacağı okulun bahçesinde hazır bulunmanız gerekmektedir. İlgili seansta sınava girecek sürücü kurslarının sınavı, aynı saatte başlamaktadır. Her araçla en fazla 25 kişi sınava girebilir. Yani, ne kadar kalabalık olursa olsun, sizden önce en fazla 24 kişi vardır.

 

Sınavlarda görev yapmak üzere, M.E.B. her bir araç için ikişer kişiden oluşan sınav değerlendirme komisyonu atamaktadır. Sınava, yanınızda kursunuzun direksiyon öğretmeni, arka koltuklarda ise M.E.B. dan iki komisyon üyesiyle birlikte gireceksiniz. Sınava hangi araçla ve kaçıncı sırada gireceğinizi öğreniniz. Sizden önce sınavı olacak arkadaşınızı takip edin.

 

SIRA SİZE GELDİĞİNDE

Sınava girebilmeniz için yanınızda olması gereken, Nüfuz Cüzdanınızı, Sınav Giriş Belgenizi ve K. Belgenizi elinizde hazır bulundurunuz.

Aracın kapısını sol elinizle açıp, sağ ayağınızla araca bininiz.

Doğal davranın. Sabahsa Merhaba Günaydın, öğlense Merhaba demeyi unutmayınız.

Elinizde ki belgeleri direksiyon öğretmeninize veriniz. Komisyondan biri isterse ona da verebilirsiniz.

Komisyon üyelerinin sorularına ( sorarlarsa ) başka bir şeyle uğraşmadan cevap veriniz.

Bu arada, direksiyon öğretmeniniz sınav komisyon üyelerinden aldığı size ait olan, sınav değerlendirme formunu imzalamanızı isteyecektir. Formda adınız ve soyadınız yazılıdır.

Adınızı ve soyadınızı, her ikisini de kontrol edip, formun üst ortasını imzalayınız.

 

DAHA SONRA SIRASIYLA ŞUNLARI YAPINIZ. SÜRÜŞE HAZIRLIK VE KALKIŞ YAPMA

1 - Önce, oturduğunuz koltuğu ayarlayınız.

2 - Aracın dikiz aynalarını ayarlayınız. Sağ elinizle iç dikiz aynasını, sol elinizle de sol dikiz aynasını ayarlayınız.

3 - Emniyet kemerini takınız.

4 - Aracı çalıştırmak için vitesi boşa alınız. Bu işlemi yapmak için debriyaj pedalına sol ayağınızla sonuna kadar basınız ve vites kolunu boş konumuna getiriniz. Debriyaj pedalına tam olarak basmadan kesinlikle vites koluyla oynamayınız.

DİKKAT: Aracın vitesi, çalıştırma esnasında kesinlikle boşta ve debriyaja basılı olmalıdır.

5 - Aracı çalıştırınız.

6 - Kalkış yapmak için sola sinyal veriniz.

Not: Kalkış için sola, durmak için sağa sinyal verilmelidir. Dönüşlerde dönülen yöne göre dönüş sinyallerini veriniz.

7 - El frenini indiriniz. Bu durumda sağ ayağınız fren pedalına basılı olmalıdır.

8 - Debriyaja tam basıp aracı birinci vitese takınız.

9 - Aynalardan yolu kontrol edin yol boş ve uygun ise kalkışınızı yapın.

 

KALKIŞ İÇİN

10 - Debriyaj pedalını yumuşak bir şekilde bırakırken sağ ayağınızla gerektiği kadar da gaza basınız. Aracınız hareket etmeye başladığı anda debriyaj pedalını birden bire bırakmayınız, pedal yukarı hareketini tamamlayana kadar ayağınızı pedalın üzerinden kaldırmayınız.

11 - Kalkıştan sonra yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

12 - Birinci vites kalkış vitesidir. Zorunlu haller dışında, kalkıştan hemen sonra aracınızı ikinci vitese geçiriniz. Yaklaşık 3 – 4 araç boyu bir mesafede ikinci vitese geçmeniz gerekir.

 

Sınavın yapıldığı güzergahta 3. vitese geçebileceğiniz kadar hızlanamazsınız. Yolun sağından, önünüzde ki araçları takip ediniz.

Seyir esnasında araçla durmak zorunda kalırsanız, tekrar 1. vitesle kalkışınızı yapınız. 2. vitesle aracınız kalkış yapmaz. Stop eder. Kalkıştan sonra 2. vitese geçiniz.

Güzergahı tamamlayıp okulun bahçesine geri döndüğünüzde, aracı uygun bir yerde durdurmanız gerekir.

 

DURMAK İÇİN; DURMA KURALLARI, ARACI EMNİYETE ALMAK VE ARACI TERK ETMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLERİ SIRASIYLA YAPINIZ

13 - Durmak istediğiniz yere 10 / 15 metre mesafe kala sağ sinyalinizi veriniz.

14 - Aynalardan aracın arkasını kontrol edip, trafiği aksatmayacak bir şekilde uygun bir yer bulun.

15 - Önce debriyaja, sonra da frene yumuşak bir şekilde basarak aracı durdurun. Aracın vitesini boşa alınız. Bu durumda freni bırakmayınız.

16 - Ayağınız frene basılı durumdayken, kontağı kapatınız. Açış yönünün tersi istikametine.

17 - El frenini çekiniz.

18 - Debriyaj pedalına basarak aracı birinci vites durumuna getiriniz ve debriyaj pedalını bırakınız.

19 En son fren pedalını bırakınız.

20 - Emniyet kemerinizi çıkarınız. Nüfuz cüzdanınızı almayı unutmayınız. Diğer evraklar direksiyon öğretmeninizde kalacak Araçta kalanlara iyi günler dileyiniz.

21 - Sonra, sağ elinizle aracın kapısını açıp, aralayınız. Aradan, aracın arkasından gelen başka araç veya kapının açılmasından kaynaklanabilecek bir tehlikenin olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra kapıyı açın ve araçtan inin, kapıyı kapatın. Sınavınız bitmiştir.

 

Direksiyon uygulama sınavı 100 üzerinden değerlendirilmektedir.

Min.70 puan almanız sınavı geçmeniz için yeterli olacaktır.

Sınav sonuçlarını aynı gün saat 17:00 de kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

 

Sınavda genellikle geri manevra yaptırılmıyor.

Yaptırılırsa; Aşağıda ki kurallara uygun olarak geri gidişinizi yapabilirsiniz.

 

GERİ GİTMEK. GERİ MANEVRA YAPMA KURALLARI

1 -Araçla geri gidilirken sağ sinyal lambası yakılır.

2 -Debriyaja basıp aracı geri vitese takınız. Bu durumda geri vites lambaları yanar.

3 -Sol eliniz ile direksiyonu üstten tutunuz, arkaya bakmak için sağ taraftan yalnızca başınızı çevirerek değil vücudunuzla beraber geriye doğru dönünüz. Geri gitmek için kalkışınızı yapınız.

4 -Debriyajı kontrollü bir şekilde tamamen bırakın, yalnız ayağınızı pedalın üzerinden ayırmayınız.

5 -Geri gidişinizi, aracın sağ arka köşesine bakarak,sağ bankete paralel bir şekilde gazı çok az kullanarak tamamlayınız.

6 -Araç durmadan kesinlikle öne bakmayınız. Araç tam olarak durduktan 1 – 2 saniye sonra öne dönünüz ve aracın vitesini boşa alınız.

 

Direksiyon sınavında başarı için; Sınavdan önce, özel direksiyon dersi alabilirsiniz.

 

 

ŞAHSIMA VE UFUK KÜÇÜKALİ DİREKSİYON AKADEMİSİ’ NE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ, YOĞUN İLGİ VE DERS TALEPLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER;

HAYATINIZIN HER KARESİNDE SAĞLIK MUTLULUK VE BAŞARILAR DİLERİM. Ufuk KÜÇÜKALİ

 

İşletme Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Makine Teknik Mezunu

 

Milli Eğitim Bakanlığından Sertifikalı Direksiyon, Motor, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni

 

İleri ( Güvenli ve Ekonomik ) Sürüş Teknikleri  ve Satış Sonrası Hizmetler/Garanti Uzmanı

 

Kadıköy Kuşdili Sürücü Kursu / Ufuk KÜÇÜKALİ Direksiyon Akademisi Eğitim Uzmanı

 

Ufuk KÜÇÜKALİ

 

DİKKAT YASAL UYARI: Site de yayınlanan yazıların bütün hakları Ufuk Küçükali adına saklıdır.

Telif hakkı kanunlarına göre yazıların bir kısmını veya tamamını kaynak göstermeden izinsiz kopyalamak, yayınlamak ve sitelerde kullanmak yasal olarak suçtur. İzin almak ve link vererek yazıları kullanmak için arayabilirsiniz. Kuşdili Sürücü Kursu / Ufuk Küçükali Direksiyon Akademisi 1996

24748
0
0
Yorum Yaz