Ufuk Küçükali 6 Takipçi | 0 Takip

BİREYSEL TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

2016-03-31 11:43:00

Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarının analizleri yapılarak,

Trafik kazalarının sayısı, sebepleri, sonuçları ve kaza faktörlerinin kusur payları gibi, belirgin özellikleri özet olarak hazırlanmaktadır.

Yapılan çalışma sonucunda, kazaların oluşunda sürücü, yaya ve yolcu olarak insan faktörü % 98 ( Bunun % 89 u Sürücü ) gibi çok büyük bir kusur payı ile birinci derecede sorumlu olduğu görülmüştür.

Trafik kazalarının azaltılması, düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması için insan faktörüne, Uluslar arası Standartlarda Yol, Trafik ve Sürücü Güvenliği konusunda gerekli eğitimlerin verilmesinin ve yetkili birimler tarafından denetlenmesinin kaçınılmaz olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Bu tespitten yola çıkarak, ülkemizin en büyük problemlerinden biri olan trafik kazalarını önlemek adına yapılması gereken çalışmaları bütün dünyada olduğu gibi bizde beş başlıkta ele aldık. Bize düşen görevi, eğitim başlığı altında anlatacağız.

1 – YOL:Yolların iyileştirilmesi, hatta mükemmelleştirilmesi.

2 – ARAÇ:Araçların peryodik muayenelerle daha iyi durumda yollara çıkmasının sağlanması.

3 – DENETİM:Trafiğin denetlenmesi, yasaların ve kuralların uygulanmasının sağlanması.

4 – İLKYARDIM:Trafik kazalarında ölümlerin %10 u ilk 5 dakikada, %50 si ise ilk 30 dakikada olur. Trafik kazalarında, İlkyardımın zamanında yapılmasının sağlanması.

5 – EĞİTİM:İnsan faktörüne her aşamada, Trafik güvenliği eğitimlerinin verilmesi.

Ülkemizde son on yılda, Yolarda çok ciddi iyileştirmeler yapılmıştır.

Araç muayene istasyonları kurulmuş, Ulaştırma Bakanlığının denetimleri altında, araçların gerekli muayenelerinin yapılması sağlanmıştır.

Trafiğin denetlenmesi; EDS, MOBESE ve Hız kontrol cihazlarının kullanılmasıyla daha etkin bir biçimde gerçekleşmesi sağlanmıştır.

Trafik kazalarına daha çabuk ve etkili ilkyardım yapılabilmesi için, İçişleri, Ulaştırma ve Sağlık Bakanlığının koordineli çalışmaları sonucunda, Trafik kazalarına daha etkin ve zamanında müdahale edilmeye başlanmıştır.

Trafik güvenliğinin artırılması, yollarda yaşanan olumsuz görüntülerin azaltılması ve daha yaşanılabilir bir trafik ortamı oluşturmak için, Sürücü kurslarında verilen derslere bir yenisi daha eklenmiş ve Trafik Adabı derslerinin verilmesi sağlanmıştır.

Buna rağmen, Ülkemizde geçen yıl yaklaşık olarak 1.250.000 Trafik kazası olmuştur. Ölüm ve yaralanmalı kaza sayısı 160.000 civarındadır. Kazalarda, olay yerinde 3750 vatandaşımızı kaybettik. Kaza nedeniyle sonrasında ambülansta, hastanede ve evinde hayatını kaybedenlerle beraber ( 3750X2,5 ) yaklaşık 9375 canımızı kaybetmişiz. Bununla beraber 275.000 kişi de Trafik kazalarında yaralanmıştır. Yaralanan vatandaşlarımızın büyük bir kısmının, hayatlarını eskisi gibi yaşamaya devem edemeyecek durumda olduğunu belirtmek isterim.

Bütün dünyada yapılan araştırmalar sonucunda, bireysel eğitimin genel eğitimlerden daha fazla başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Amerika ve Avrupa da birçok ülkede, Trafik kazalarını önlemek ve azaltmak için, özellikle trafik kazalarına karışmış sürücülere, Trafik ve Sürücü Güvenliği Eğitimleri verilmektedir.

Bu eğitimlere katılan sürücülere, Trafik ve Kasko sigorta şirketleri ciddi indirimler sağlamaktadır. Hükümetler, herhangi bir ihlal veya kusurdan dolayı trafik cezası alan sürücüleri bu eğitimlere yönlendirmekte, eğitim alan sürücülerin cezalarında kısmi indirimler yaparak sürücülerin bu eğitimleri almasını sağlamaktadır.

Trafik ve Sürücü Güvenliği Eğitimi almış sürücülerin kazaya karışma riskleri diğer eğitimsiz sürücülere oranla çok daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Ülkemizde, İleri sürüş veya Defansif Sürüş eğitimleri veren kurum ve kuruluşlar vardır. Hedefi, Trafik kazalarını önlemek ve güvenli bir trafik ortamının oluşmasına katkı sağlayacak eğitimlerin verilmesine ihtiyaç vardır.

Trafik ve Sürücü Güvenliği Akademisi olarak, bu eğimleri vermeye 2013 yılında başladık. Bireysel ve kurumsal firmalarda eğitimler verip, geri bildirimler aldık.

En son eğitim verdiğimiz firmalar: Altur Turizm servis Personel Taşımacılığı /

Portakal A.Ş. / 7. Jandarma Eğitim Alayı İzmir ve Çayırova Okul Servisleri son eğitim verdiğimiz firmaların içindedir.

İLETİŞİM:Sürüş Akademisi Telefon:0216 491 3029, Aşir Altınöz: 0537 711 0783, Ufuk Küçükali: 0532 396 7068 Telefon numaralarımızdan veya ukucukali@gmail.com, ukucukali@hotmail.come-mail adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Araç kullanırken yapmış olduğunuz iş, hayatınızda ki en önemli iştir.

Araç Kullanmak, Hayati önem taşır, Hem kendiniz, Hem de başkaları için.

 

 

google.com, pub-1434791538001946, DIRECT, f08c47fec0942fa0

 

0
0
0
Yorum Yaz